مقالات آموزشی
arrow
arrow

 

۱ – سیر سفید یا سیر معمولی :

 

این نوع سیر ریز بوده و هر غده شامل ۱۲ حبه می باشد . پوست روی غده صورتی بوده و مقاومت آن به سرما بیشتر و زودرس تر است.

 

۲ – سیر قرمز :

 

در این نوع سیر ، سیرچه ها درشت تر بوده و رنگ پوشش روی سیرچه ها صورتی است.

 

۳ – سیر روکامبول یا اسپانیایی :

 

منشاء این گونه ، کشور مصر می باشد . بیشتر در نواحی گرمسیر می روید و در انتهای ساقه هوایی تولید سوخیزه می کند.

 

شرایط آب و هوایی مناسب :

 

رشد غده سیر در روزهای بلند و دمای بالا انجام می شود و به محض تولید غده رشد سبزینه ای گیاه متوقف می شود . برای بدست آوردن حداکثر محصول در غده سیر باید تحت شرایط روزهای کوتاه و دمای پائین رشد سبزینه ای به اندازه کافی انجام شود تا در دمای بالا و طول روز بلند غده سازی تسریع پیدا کند.

 

خاک مورد نیاز :

 

سیر را می توان در هرنوع خاکی کاشت ولی عمدتا در خاکهای سبک مانند رسی شنی نتیجه بهتری می دهد

 

کوددهی :

 

این گیاه به مقدار زیادی کودهای ازته نیاز دارد و  همچنین اسید فسفریک ، منیزیم ، پتاس و آهک زیادی را نیز از خاک می گیرد از این جهت باید در زمینی کاشته شود که از نظر کود بخوبی غنی باشد.

 

زمان کاشت :

 

ازدیاد سیر بوسیله سیرچه هایی که غده کامل سیر را تشکیل می دهند صورت می گیرد اما معمولا از سیرچه های خارجی حول محور پیاز اصلی استفاده می کنند. زیرا مقاومت آنها نسبت به رطوبت بیشتر است. در مناطقی با زمستان معتدل در پاییز سیرچه را کاشته و در اواخر خرداد آنها را برداشت می کنند و اگر در منطقه ای زمستان خیلی سرد باشد در اواسط بهمن آنها را کاشته و در اواخر تیر یا اوایل مرداد ماه آنها را برداشت می کنند.

 

تکثیر :

 

 

حبه ها را در ابتدا قبل از کاشت از هم جدا کرده و برای مبارزه با حمله قارچها در خاک ، آنها را با قارچ کش بنومیل ضد عفونی می نمایند. سپس آنها را در زمینی که قبلا تهیه و کاملا شخم خورده و کود دامی پوسیده به آن داده شده می کارند. بهترین روش کاشت خطی با آبیاری نشتی است. در این روش فاصله بین ردیف ها ۲۰ الی ۲۵ سانتیمتر در نظر گرفته و فاصله بوته ها را نیز حداکثر ۱۲ سانتی متر در نظر می گیرند. در کاشت سیر ، سیرچه ها نباید عمیق کاشته شوند زیرا محصول کمی بدست می آید. حداکثر عمق کشت نباید از ۳ الی ۵ سانتی متر بیشتر باشد. معمولا1000الی 1800کیلوگرم سیرچه برای کاشت یک هکتار مورد احتیاج است .

آمار بازدید

0049420
امروز
دیروز
این هفته
هفته قبل
این ماه
ماه قبل
کل بازدید
98
72
332
332
1340
2425
49420

پیش بینی امروز
120

11.65%
66.53%
3.91%
0.18%
0.17%
17.56%
زمان آنلاین بودن (5 دقیقه پیش):1

آی پی شما3.227.249.234